Sprzęt geodezyjny - Teodolity

Teodolit - podstawowy instrument geodezyjny

Teodolit to podstawowy instrument geodezyjny służący do przeprowadzania pomiarów i wyznaczania kątów poziomych i pionowych. Ze względu na budowę urządzenia wyróżnia się teodolity:

  • optyczne,
  • elektroniczne.

Nowoczesny teodolit umożliwia pracę w każdych, nawet najbardziej niesprzyjających warunkach, a szeroka i zróżnicowana oferta produktowa sprawia, że każdy użytkownik może z łatwością dobrać idealny sprzęt do swoich potrzeb.

Sklep GEODIA oferuje szeroki wybór wysokiej jakości urządzeń. W asortymencie posiadamy zarówno teodolit optyczny, jak i teodolit elektroniczny. Oferowane przez nas teodolity to urządzenia wielofunkcyjne, które odznaczają się wysoką precyzją pracy, trwałością oraz niezawodnym działaniem przez długi czas eksploatacji.

Z czego składa się teodolit?

Zamawiając urządzenie online warto pamiętać, co wchodzi w skład zestawu, a które elementy będziemy musieli zamówić osobno. Teodolit standardowo ustawia się na statywie. Statyw może, ale nie musi być elementem zestawu (warto to sprawdzić przed zakupem i ewentualnie poszukać zestawu wraz z kompatybilnym statywem). Pozostałe części urządzenia to już komponenty konstrukcyjne, bez których teodolit nie może prawidłowo działać. Zalicza się do nich elementy, takie jak:

  • spodarka,
  • limbus,
  • alidada.

W skład alidady wchodzi luneta, urządzenie odczytowe oraz libelle, a także inne istotne elementy, bez których teodolity nie mogłyby spełniać swojej roli na placu budowy.

Teodolit - zastosowanie

W praktyce teodolity wykorzystuje się przede wszystkim do wyznaczania pionowości, tyczenia linii prostych, wyznaczania kątów i ewentualnie spadków. Prace pomiarowe z wykorzystaniem urządzenia mogą być przeprowadzane zarówno na etapie wykonawczym, jak i w momencie kontrolowania zrealizowanych robót. Największą zaletą tych instrumentów geodezyjnych jest łatwa obsługa, dzięki czemu operator w zaledwie klika chwil może zapoznać się z działaniem nieznanego sobie urządzenia i przeprowadzić precyzyjny pomiar.

Wild
Theomat T1000

Theomat T1000
Cena NETTO: 1 900,00 zł
więcej

DE-5A

DE-5A
Cena NETTO: 2 700,00 zł
więcej

Zeiss
Theo 010B

Theo 010B
BRAK W MAGAZYNIE
teodolit optyczny
więcej

Zeiss
Theo 020B

Theo 020B
BRAK W MAGAZYNIE
Teodolity optyczny
więcej


Strony internetowe